Gatvių paieška

Pvz. Savanorių
Seniūnijos
Seni Vilniaus vaizdai

Dominikonų g. 10


Tema: Seni Vilniaus vaizdai
Vieta: Dominikonų g.
Išsamiau apie Dominikonų g.

Vilnius, Dominikonų g. 10, sena nuotrauka

Adresas, vieta, apylinkės: Dominikonų g. 10, Dominikonų g. 8, Dominikonų g. 9
Metai: 1917
Autorius: Bulhakas J.
Nuotraukos ID: 172

Kiti senieji Vilniaus vaizdai: Dominikonų g. | Visame mieste


Aprašymas: Paminklų sąvadas (Vilnius, 1988):

Garelio g. 10/16

76. GOTIKINIAI RŪSIAI, gotikinio namo liekana (AtV 824) po XVIII a. pab, susiformavusiu gyv. namu. Tas namas yra Garelio ir Giedrio gatvių sandūroje, abiejų gatvių ištisinėje namų eilėje. Rūsių planas netaisyklingas. 6 patalpos jungiasi viena su kita, o r. gale — su laiptine, esančia po minėta bažnyčia; iš patalpų eina laiptai j kiemą ir I aukštą. Dauguma rūsių sienų yra iš autentiško ir restauruoto gotikinio mūro, netinkuotos. Vėlesnės skersinės buv. salės sienos sumūrytos iš lauko akmenų ir plytų, tinkuotos. Rūsiai su cilindriniais skliautais; iš Garelio g. pusės yra šachtiniai langai. Grindys buvo plūkto molio (1977 paklotos šlifuoto granito plokštės). Laiptai sumūryti iš plytų ant ramstinių arkų, durų angos su segmentinėmis arkomis.

Gotikinis namas pirmą kartą paminėtas 1536 LDK d. kun-ščio ir Lenkijos karaliaus Žygimanto Senojo privilegijoje; tuo metu ten įsteigta moterų špitolė. Jis buvo vienaukštis, šonu atgręžtas į Dominikonų (dab. Garelio) gatvę, v. galu įžambiai rėmėsi į senesnę mūrinę sieną dab. Giedrio gatvėje, r. galu — į Svč. trejybės bažnyčią. Po namu buvo 3 patalpų rūsiai su sale, perskirta ram-stinės arkos. 1748 ir 1749 namas degė. 1799 iškėlus špitolę, buvo padarytas triaukštis, įrengti butai. XIX a. pr. rūsio salė skersinėmis sienomis pertverta į 3 patalpas (planas, 4, 5, 6). Per 1912—14 kapitalinį remontą rūsių š. patalpoje sumūryta arkada, parėmusi naują išorės sieną. 1975— 1978 rūsiai restauruoti (archit. Zita Vanagaitė), juose įrengtas „Senojo rūsio" restoranas (archit. Eugenijus Guzas).

S: LSAMTI, b. 27, Ip. 221—224 (Kacevičienė J., Gyv. namas Garelio g. 10/16); PKIA, f. 2, b. 512 {Jarmalavičienė R., Gyv. namas Giedrio g. 16/10).

Algė Jankevičienė
Kiti seni Vilniaus vaizdai


Vilniaus katalogas   Įmonės įtraukimas   Kontaktai