Gatvių paieška

Pvz. Savanorių
Seniūnijos
Seni Vilniaus vaizdai

Didžioji g. 10


Tema: Seni Vilniaus vaizdai
Vieta: Didžioji g.
Išsamiau apie Didžioji g.

Vilnius, Didžioji g. 10, sena nuotrauka

Adresas, vieta, apylinkės: Didžioji g. 10, Didžioji g. 12, Didžioji g. 14, Didžioji g. 16
Metai: 1866
Autorius: Zacharcik V.
Nuotraukos ID: 1180

Kiti senieji Vilniaus vaizdai: Didžioji g. | Visame mieste


Aprašymas: Paminklų sąvadas (Vilnius, 1988):

147. UNIVERSITETO KLINIKŲ NAMAS, istorizmo laikotarpiu galutinai susiformavęs pastatas {AtV 815) su gotikiniais rūsiais. 7 sujungti triaukščiai korpusai, supdami 2 įvažiavimu sujungtus uždarus kiemus, tęsiasi nuo Gorkio iki Bokšto g. Siaurą vakarinį iš r. į v. ištįsusį kiemą nuo Gorkio g. skiria mūrinė tvora su įvažiavimu. Rytinį kiemą r. pusėje uždarantis korpusas įvažiavimu sujungtas su Bokšto g., yra ištisinėje jos namų eilėje. Iš š. ir p. korpusus supa kiti kvartalo pastatai. Korpusų sienos plytų mūro, tinkuotos, išskyrus 2 korpusus: r. (prie Bokšto g.) ir esantį v. kiemo p. v. dalyje. Tarpuaukščių perdangos medinės. Vidurinio, kiemus skiriančio, korpuso gotikiniai rūsiai dengti cilindriniais skliautais su liunetėmis.

Įdomiausi yra vidurinio v. kiemo ir p. r. korpusų fasadai. Jie istoristi-niai, su nedidelėmis, laiptines paryškinančiomis iškyšomis, trikampiais (vidurinio) ir segmentiniais (p. r. korpuso) frontonėliais viršuje. P. r. korpuso I aukštas ir iškyša rustuoti. R. kiemo korpusų II ir III aukštų langai (kiemo pusėje) su apvadais. Vid. korpuso r. fasado šonuose II ir III aukšte yra po l balkoną su metalinėmis tvorelėmis. R. korpuso r. (Bokšto g.) fasadas vadinamojo plytų stiliaus, simetriškas: viduryje yra įvažiavimo anga, šonuose — po l iškyšą su segmentiniu frontonu viršuje, Visi aukštai rustuoti. Puošniausias II aukštas: virš langų yra tiesiniai san-drikai, palangėse — stačiakampės nišos. II ir III aukštus pagyvina 8 balkonai su metalinėmis tvorelėmis. Visų korpusų pastoges juosia karnizai. Kai kurios įėjimų durys drožinėto medžio. Vidaus laiptai turi ketines groteles ir medines baliustradas, butų durys drožinėtos, laiptinių ir butų lubos su rozetėmis ir karnizais.

Dabartinio vidurinio korpuso vietoje stovėjo gotikiniai Goštautų rūmai. XVI a. jie atiteko Radviloms. 1658—62 rūmai buvo remontuojami. 1712 priklausė Sreteriui. Sklype buvo įv. medinių statinių. 1748 rūmai degė. 1804 Aleksandras Chodkevičius dalį rūmų pardavė un-tui. Tuo metu juose prie Didžiosios (dab. Gorkio) g. buvo gyv. kambariai, o prie Savičiaus g. (dab. Bokšto) II aukšte — oficinos. Iš 1808 plano matyti, jog pastatas buvo su dideliu stačiakampiu kiemu prie Didžiosios g. 1810 rūmai perstatyti pagal archįt. Mykolo Šulco projektą, o 1822 parengtas archit. prof. Karolio Podčašinskio projektas liko neįgyvendintas. Un-tas, 1824 nupirkęs rūmus, įrengė juose klinikas. Tuo metu mūriniai pastatai buvo tik v. kieme; p. kiemo pusėje — gyvenamieji, š. — vieno aukšto ūk. pastatai. R. kieme prie Bokšto g. buvo tik malkinė. 1894 susiformavo vakarinio kiemo p. ir š. korpusai, pailgintas seniausias, gotikinis vid. korpusas, užstatyti jo II ir III aukštai, sumūryti pastatai kieme prie Bokšto g. Korpusas, stovėjęs prie Didžiosios g., buvo nugriautas per II pasaul. karą. Rūsiai netyrinėti. Name yra butai ir įstaigos. Pav. S: PKIA, f. 5, b. 1239 (Dambrauskaitė T., Vilniaus senamiesčio 43 kvartalas), lp. 40; b. 1507 (Vilniaus senamiesčio 43 kvartalas); b. 1542 (Vilniaus senamiesčio 43 kvartalas). Marija Rupeikienė
Kiti seni Vilniaus vaizdai


Vilniaus katalogas   Įmonės įtraukimas   Kontaktai